Rotaļdarbība ir viena no svarīgākajām attīstošajām prasmēm!
ABA terapija (Applied Behavior Analysis) ir terapijas forma, kas tiek izmantota, lai mācītu bērniem ar autisma spektra traucējumiem un citiem traucējumiem jaunas prasmes un uzvedības modeļus.
Rotaļa ir būtiska sastāvdaļa ABA terapijā, un tā tiek iekļauta daudzās terapijas sesijās, jo tā ir efektīva metode bērnu motivēšanai, iesaistīšanai un mācīšanai. Pirmskolā un arī sākumskolā diezgan lielu uzmanību velta tieši rotaļām un rotaļdarbībai, taču arī pusaudžiem un pieaugušajiem patīk spēles. Izvēloties vecumam atbilstošu rotaļdarbību vai spēli, iespēja veicināt jaunu prasmju veidošanos vai esošo prasmju nostiprināšanu.
Rotaļa rada ne tikai PRIEKU, bet stimulē dažādas prasmes.
Motivācija un interese.Rotaļa ir bērnu dabisks un spēcīgs motivācijas avots. Tādēļ, izmantojot rotaļu kā līdzekli mācīšanās procesā, bērns tiek motivēts aktīvi iesaistīties un mācīties, jo viņam ir prieks un interese par rotaļu saturu. Svarīgi atcerēties, ka bērniem ar ierobežotu interešu loku, nozīmīgi paplašināt rotaļdarbību, pakāpeniski ieviešot jaunas rotaļlietas, jaunus rotaļas veidus.
Uzmanības un koncentrēšanās.
Rotaļa palīdz bērnam attīstīt spēju uzturēt uzmanību un koncentrēties. Rotaļas var būt mainīgas savos noteikumos un interesantas, aizraujošas pēc sava rakstura, tāpēc rotaļa var trenēt bērnam uzturēt koncentrētu uzmanību uz konkrētām uzdevumu vai aktivitāšu detaļām.
Sociālās prasmes.
Rotaļas sniedz iespēju mācīties un attīstīt sociālās prasmes. Bērni rotaļājoties mācās sadarboties, dalīties, uzrunāt citus un iemācīties spēlēt saskaņā ar noteikumiem un ierobežojumiem, kas ir svarīgi sociālās mijiedarbības kontekstā. Veidojot sižetiskās rotaļas bērni izspēlē dažādas situācijas, izspēlē lomu spēles, kas ir kā treniņlaukums dzīvei.
Kognitīvā attīstība.
Rotaļa var palīdzēt attīstīt bērna kognitīvās prasmes, piemēram, domāšanu, atmiņu un loģisko secību izpratni. Rotaļas var ietvert spēles, kurās bērns tiek izaicināts domāt, atrisināt problēmas vai veikt secīgu darbību virkni, plānot, risināt problēmsituācijas atbilstoši vecumposmam un un attīstības līmenim.
Emociju regulēšana.
Rotaļa sniedz iespēju bērnam izpaust un māīties regulēt savas emocijas. Rotaļām var būt emocionālas situācijas, kurās bērnam jāsaprot kā izmantot iepriekš mācītus uzvedības algoritmus, kā kontrolēt savu emociju izpausmes.
Radošums.
Sižetiskās rotaļas veicina bērna radošumu un iztēli. Bērni var izmantot rotaļāšanos, lai radītu savus stāstus, personāžus un situācijas, kas veicina radošo domāšanu un izteiksmes spējas.
Valodas attīstība.
Rotaļdarbība, īpaši sižetiskas rotaļas veicina valodas attīstību bērniem. Bērni mācās pielietot dažādus vārdus un frāzes, lai komunicētu ar citiem vienaudžiem un izteiktu savus domas, idejas, arī emocijas.
Motorikas attīstība.
Daudzas rotaļas ietver fiziskas aktivitātes, kas veicina bērna motorikas attīstību, motorās imitācijhas attīstību. Kustību spēles, kas ietver skriešanu, lekšanu, kāpšanu, līšanu utt., veicina kustību koordināciju un spēku.
Ļaujiet bērniem rotaļāties, māciet bērniem rotaļāties, māciet saunas spēles un izrādiet PRIEKU!